Kui sa plaanid oma Instagrami (IG) või Facebooki (FB) konto baasilt tuua omale rohkem järgijaid ning ehk isegi sponsoreid või kliente, siis on see artikkel mõeldud just sulle. Kui see aga pole sinu eesmärk, siis ehk on sul põnev natukene näha nende platvormide köögipoolele?

Alustagem seda artiklite sarja lihtsa küsimusega: 

Miks sa seda teed?

Marketingil sotsiaalmeedias on kaks eesmärki, järjekorras:

 1. Pidevalt kasvatada lojaalsete järgijate/fännide hulka – tuua juurde neid, keda tegelikult ka huvitab see, mida sa teed ja mida sul pakkuda on ning vältida neid, keda sa tegelikult ei huvita.
 2. Hankida maksvaid kliente/sponsoreid/jne. 

Muidugi on võimalik, et suurest hulgast jälgijatest sulle eneseteostuseks piisab, kuid üldiselt oleks hea, kui sinu IG-sse ja FB-sse investeeritud aeg, energia (ja raha) ka midagi tagasi toodaks, eksole?

Esimesed sammud

Tee oma konto kirjeldus korda

 

Kui alustada marketingiga IG-s või FB-s, siis soovitan esimese asjana selgeks teha, mida sa tegelikult pakud ja keeles, mida sinu ideaalklient mõistab (ideaalse kliendi leidmise kohta räägin mõni teine kord 🙂 ). Selleks kirjuta oma tutvustusse ausalt ja lihtsalt, kes sa oled ja mis sa teed. Nii on igaühel kohe selgus majas, kes sinu profiilile satub, et mida tal sinult oodata on. näiteks, vaata minu profiile: 

Kuna FB konto on mul veidi askeetlik (teadlikult), siis IG profiili näitel:

 1. Kes ma olen: Siim Kinnas
 2. Mida ma teen: Fitness Photography
 3. Mis on minu ainulaadne pakkumine: Kick-ass fitness photography made in Estonia.
  1. Märkus: Back that shit up with your content!
 4. Ja üleskutse: DM me to book a photoshoot!

Postita regulaarselt!

 

Postita regulaarselt ja piisava sagedusega!

 1. Vähemalt 2x nädalas FB-s;
 2. Vähemalt 3x nädalas IG-s.

Kui sa postitad harvemini, kui kord nädalas, siis kaotavad mõlemad platvormid su vastu huvi ning uute järgijate leidmine muutub üha keerulisemaks. Iga päev liitub mõlema platvormiga tuhandeid inimesi ja selleks, et sinu hääl sealt välja kostaks, peab see olema kuulda sagedasti ja ütlema asju, mida inimesed kuulda/näha tahavad. 

Oma kontodel nii FB-s kui IG-s testisin selle läbi ning vahe on märgatav: 

 1. kui postitasin <1x nädalas FB-s, siis lõpetas minu lehe “Like’ijate” arv kasvamise ning kuu aja jooksul hakkas hoopis kahanema – inimesed reaalselt vajutasid “Unlike”, sest näiteks FB näitab neile mingeid vanu postitusi, mida nad juba näinud on ja enam ilmselt siis näha ei taha. 
 2. tõstes FB postituste sageduse vähemalt 2x nädalas peale, on tekkinud regulaarne juurdekasv, mille hoog näikse juba kasvavat. 

Content is king

 

Sinu pakutava sisu – tekst, pildid-videod ja kõik seal vahepeal – kvaliteet määrab selle, kui kaugele see “lendab”. Head fotod (ja veel parem, videod) tõmbavad ligi uusi austajaid, sponsoreid ja kliente, kuid julgen öelda, et vähemalt sama oluline on see, mida sa oma auditooriumile ütled piltide all oleva tekstiga. Kui palju huuli prunditavaid kuid mitte midagi ütlevaid tütarlapse on maailmale veel vaja? Ära karda enda arvamusi avaldada ning oma järgijatele küsimusi esitada! Aga vaata siis ka, et need oleks küsimused, millele sa ka päriselt vastust ootad – “genuine-ness” mõjub, päriselt. 

Suhtle oma auditooriumiga! 

 

Jätkuna eelmisest lõigust – suhtle oma järgijatega, räägi oma postituste kaudu neile oma mõtetest ja tegemistest. Jäta nii oma olemasolevate järgijate kui ka nende, keda sa oma järgijateks tahaksid, postituste alla reaalselt asjast huvitatud kommentaare. Eriti hästi mõjub, kui sa teinekord loed nende postituse teksti läbi ja lihtsalt “Lahe” või pöidla märkimise asemel ütled midagi asjalikku selle kohta. Ehk isegi annad nõu vms? 

Minu järgijate sekka on tekkinud nii mõnigi maailmanimega fotograaf, ainuüksi sellepärast (vist, ma arvan?), et ma nende postituste all aeg-ajalt midagi asjakohast kommenteerisin, vastasin nende sisulisele küsimusele vms. See paistis tavaliste “Awesome!”, “Cool!” jne kommentaaride seas lihtsalt välja… 

Ja nii lihtne ongi! 

 

Selline sai minu lühike ja lööv kokkuvõte selle kohta, mida ma seni olen IG ja FB turundusest õppinud. Kui see teile meeldis, siis olen hea meelega nõus järgnevates artiklites igasse teemasse märksa sügavamalt sisse minema – anna meie grupis märku, millest sa rohkem kuulda/lugeda tahaksid?

Parimat!
Siim